LIGHT VESSEL RACE 1999

STARTLISTA=Resultat

KLASS

rorsman

klubb

båttyp

segelnr

båtnamn

lys/DH

segl.tid

korr.tid

plac.

                   

start 1

Lars Göran Andersson

KBK

Albin Vigg

944

Pax

0.95

DNS

   

Lys 1

Ola Kullengren

SBK

Accent

 

Soledo

1.03

04.55.44

05.04.36

2

 

Liselotte Persson

 

Vinga 29

389

Amfitrite

1.02

04.48.36

04.54.22

1

                   

start 2

Thomas Nevstad

MSS

Ballad

836

Gratia

1.08

04.20.50

04.41.42

8

Ballad

Krister Ahlkvist

MSS

Ballad

950

Delfin

1.08

04.00.12

04.19.25

1

 

H P Johansen

DS

Ballad

934

Pingvino

1.08

04.08.40

04.28.34

4

 

C-G Hansson

SBK

Ballad

928

Tuttie Too

1.08

04.23.23

04.44.27

9

 

Svenerik Persson

MSS

Ballad

742

Blue Bell

1.08

04.06.24

04.26.07

3

 

Mogens Petersson

RKS

Ballad

574

Bloody Mary

1.08

04.04.20

04.23.53

2

 

Paul Boberg

Kastrup

Ballad

620

Röde Mor

1.08

04.13.30

04.33.47

5

 

Torben Pless

 

Ballad

683

Pascal

1.08

04.15.06

04.35.30

6

 

Bengt Kareliusson

 

Ballad

855

Klarabella

1.08

04.26.07

04.47.24

10

 

Jan Jönsson

FBK

Ballad

1168

Todelo

1.08

04.17.03

04.37.37

7

                   

start 3

Claes Ingemann

MSS

Möre 30

8861

Moana II

1.07

04.21.03

04.39.19

5

Lys 2

Uno Wåhgen

 

Cumulus

44

Martina

1.08

04.05.18

04.24.55

2

 

Flemming Krebs

Kastrup

Int 806

D14

Krebsen

1.09

04.14.03

04.36.55

4

 

Ulf Broddesson

 

Cumulus

444

Second Lady

1.08

04.01.26

04.20.45

1

 

Joran Jensen

DS

H-båt

288

Sol o Vind

1.07

04.12.20

04.30.00

3

                   

Lys 3

Ole Borch

Kastrup

Express

D760

Klöveren

1.11

04.10.46

04.38.21

2

 

Ole Rasmusen

DS

X79

D2

Byssen

1.14

DNF

   
 

Filip Stål

 

X79

D48

 

1.14

04.01.21

04.35.08

1

                   

start 4

Bjarne Nilsson

SBK

Comfortina32

353

Inch by Winch

1.14

DNF

   

Lys 4

Ingemar Löfstedt

KBK

Comfortina32

65

Dancing Queen

1.14

04.04.04

04.38.14

5

 

Robert Nilsson

KBK

Comfort 32

245

Punch

1.11

04.11.23

04.39.02

6

 

Ib Danielsen

Kastrup

AlbinDelta

D108

Aida

1.12

04.14.26

04.44.58

7

 

Ulrik Förster

 

First 32

122

TropChere

1.14

03.55.39

04.28.38

2

 

Henning Poulsen

DS

Impala33

D10

Nanna

1.16

03.51.36

04.28.39

3

 

Ulf Kilenstam

KBK

Norlin37

5658

Viktoria

1.18

03.36.05

04.14.59

1

 

Joh Fredén

SBK

HR 39

31

Sefir

1.18

04.02.22

04.46.00

8

 

Pål Strömberg

KBK

Linjett 32

9827

Aqua Belle

1.12

04.03.33

04.32.47

4

 

Kai Baun

Köge

Glente 32

D 2

Evergreen

1.18

DNF

   
                   

start 5

Anders Björk

MSS

Carrera

S 75

Gloria

1.22

03.31.36

04.18.09

1

Lys 5

Rickard Roth

SBK

Luffe37

SWE32

Havkatten

1.23

03.48.10

04.40.39

4

 

Fleming Thomsen

DS

BB 10

52

Olivia

1.20

03.47.52

04.33.26

2

 

Steen Toftebjerg

 

X382

D98

Stony III

1.25

03.41.55

04.37.24

3

 

Conny Wallin

MSS

R10

S12

Zefyr

1.28

03.41.20

04.43.18

5

 

Bo Andersen

SGS

Compis 363

S 66

Chloe

1.22

03.52.40

04.43.51

6

                   
           

TA6

     

DH

Torsten Bergh

LSS

Melges 24

SWE172

Jacuzzi

651.8

03.30.40

03.43.48

2

 

Anders Hansen

MSS

717

SWE 24

Fladmule

691

03.43.09

03.43.09

1

 

Ola Falk

 

J-105

GBR8905

Sail a Race

624.2

03.24.25

03.46.49

3